Top 12 najlepszych SUVów w Polsce | Autoplac.pl (2024)

26.01.2023

Strona główna Blog Autoplac Top 12 najlepszych SUVów w Polsce

Rosnąca popularność SUV-ów na polskich drogach nikogo nie dziwi. Te samochody są niezwykle przestronne, komfortowe, a do tego niektóre modele świetne sprawdzają się w terenie. Jakie SUV-y są najlepsze? Które modele są najmniej awaryjne? Czy są tanie w utrzymaniu? Sprawdźcie!

SUVy – czyli jakie rodzaje samochodów?

SUV, czyli sport utility vehicle, to rodzaj samochodu, który jest połączeniem cech auta osobowego i terenowego. Od typowej terenówki różni się tym, że ma mniej użytkowy charakter, nie musi mieć elementów ułatwiających jazdę w terenie, ale za to ma bardziej komfortowe zawieszenie i zdecydowanie bogatsze wyposażenie.

SUVy wciąż zyskują na popularności, a producenci samochodów wprowadzają coraz nowsze warianty do swojej oferty. Według wielkości można je podzielić na:

  • miejskie – czyli takie, które są bliskie rozmiarom aut osobowych z segmentu A, np.: Suzuki Jimny,
  • subkompaktowe – rozmiarem odpowiadające wymiarom aut z segmentu B, np. Ford EcoSport,
  • kompaktowe – najpopularniejsze SUVy, które spotkacie na polskich drogach, np.: Kia Sportage,
  • klasy średniej – większa i bardziej przestronna wersja SUV-ów kompaktowych, np.: Toyota RAV4,
  • klasy średniej-wyższej – popularne głównie dzięki amerykańskim producentom, mają różne specyfikacje konstrukcyjne, jedne są bardziej terenowe, inne luksusowe i drogowe, np.: Land Rover Defender,
  • pełnowymiarowe – ich długość zwykle przekracza 5 metrów, np.: Toyota Sequoia,
  • XL – to pełnowymiarowe SUVy, które różnią się od klasyków trzema rzędami siedzeń i dłuższym rozstawem osi, np.: Chevrolet Suburban.

SUV-y można również podzielić zgodnie z rodzajem nadwozia, na klasyczne (Jeep Wrangler, Toyota Land Cruiser, Ford Everest), Coupé (BMW X6, Renault Arkana) oraz Cabrio (Toyota RAV4 Cabrio, Mercedes-Benz G Cabrio, Range Rover Evoque Cabrio).

Jaki SUV jest mało awaryjny?

AutoŚwiat przeprowadził testy wybranych modeli SUV-ów na dystansie 100 tys. km. Przy takim przebiegu sprawdzano wszelkie wady, usterki oraz niedociągnięcia. Intensywna eksploatacja miała wykazać, które modele SUV-ów są najmniej awaryjne. Poniżej przedstawiamy podium zestawienia.

Volkswagen Tiguan wśród mało awaryjnych SUVów

Volkswagen Tiguan 2.0 TSI 4Motion, zdaniem ekspertów jazda tym modelem nie sprawia żadnych problemów, a po pokonaniu 100 tys. km wyniki były bardzo zadowalające. Pod maską tego auta znajdziecie mocny silnik 2.0 TSI, który generuje moc 190 KM i 320 Nm momentu obrotowego. Maksymalna prędkość, którą można osiągnąć tym modelem to 214 km/h. Do setki rozpędza się w 7,5 sekundy. To również bardzo przestronny samochodów, który oferuje możliwość przesuwania tylnej kanapy, a jego bagażnik ma pojemność 615 l. Warto więc zapoznać się z ofertami sprzedaży Volkswagena Tiguana.

Bezproblemowa Kia Sportage

Kia Sportage 2.0 CRDi AWD Spirit – w teście ekspertów auto nie sprawiało żadnych problemów w czasie eksploatacji, ani w późniejszej rozbiórce. Mocny silnik w wersjach 136 KM oraz 186 KM zapewnia niezłe osiągi, a do tego niezły komfort w trakcie jazdy. Ten SUV należący do segmentu C zadowoli kierowców, którzy oczekują przestronnego auta, wyposażonego w nowoczesne rozwiązania, zdolnego do pokonania 100 tysięcy km, bez żadnych przykrych niespodzianek.

Sprawdzony SUV - Volvo XC60

Volvo XC60 D4 – w wyniki testu specjalistów wykazały jedynie drobne problemy z zużyciem tylnych klocków hamulcowych oraz tarcz po przejechaniu 100 tys. km. Poza tym, auto sprawuje się bardzo dobrze. Pod maską XC60 znajdziecie wysokoprężną jednostkę napędową diesla D4, której pojemność skokowa wynosi 1969 ccm, moc 190 KM przy 4250 obr./min, maksymalny moment obrotowy 400 Nm.

Który SUV premium warto kupić?

SUV-y z kategorii premium to doskonałe połączenie – nie są tanie, ale za to oferują swoim właścicielom prawdziwy luksus – dużo miejsca w kabinie, komfort w czasie jazdy, a także wysokiej jakości materiały i wyposażenie. W Polsce od kilku lat najchętniej wybieranym modelem SUV-a premium jest Volvo XC60, które opisaliśmy wyżej jako jedno z najmniej awaryjnych aut tego typu. Jakie jeszcze modele premium są warte uwagi?

Alternatywa dla XC60 - sprawdź Audi Q5

Audi Q5 – to idealny odpowiednik Volvo XC60, zwłaszcza pod względem długości nadwozia – oba modele mają 4,68 m. W Q5 znajdziecie kilka wersji silnikowych – od klasyka 2.0 TDI o mocy 163 KM, po wariant benzynowy o mocy 204 KM czy 265 KM. Auto występuje również w wersji bardziej eko – czyli hybrydy plug-in o mocach 299 i 367 KM. Starsze modele z drugiej generacji Audi Q5 do setki rozpędzają się (w zależności od silnika) od 5,9 s do 10,9 s, a ich prędkość maksymalna wynosi od 190 km/h do 234 km/h.

BMW X3 - wybierz czy wolisz benzynę, hybrydę czy diesla

BMW X3 – model do kupienia wyłącznie z jedną skrzynią biegów: 8-stopniowym automatem. Do wyboru są trzy jednostki napędowe – benzyna, hybryda i diesel. Bazowym silnikiem jest benzynowy 2.0 o mocy 184 KM lub diesel 2.0 150 KM. Dla tych, którzy chcą „mocniejsze” efekty, BMW X3 ma wersje silnikowe: benzynowe 245 KM lub 360 KM, diesel 190 KM, 286 KM lub 360 KM i najmocniejszy: 3.0 o mocy 480 KM, który znajdziecie w sportowej odmianie BMW X3. Hybryda oferuje moc 292 KM oraz dystans do 50 km w trybie czysto elektrycznym.

SUV od Mercedesa - sprawdź GLC

Mercedes GLC to model o długości nadwozia 4,65 m, a więc średniej wielkości SUV premium. Do wyboru kierowców jest aż 12 wersji silnikowych. Bazową jednostką napędową jest 163 KM diesel, a najmocniejszą w wersji diesla o mocy 330 KM. Najsłabszym silnikiem jest hybryda o łącznej mocy 211 KM, z kolei najmocniejszą linia AMG o mocy aż 510 KM! Auto ma napęd na 4 koła (oprócz bazowej wersji), a do dyspozycji kierowców są wyłącznie automatyczne skrzynie biegów.

Tani SUV - jaki wybrać?

Wśród SUV-ów, które kupicie taniej, ale nie zawiedziecie się ani na ich charakterze ani na osiągach, warto zwrócić uwagę na następujące modele.

Dacia Duster - tani i popularny SUV

Dacia Duster 1.0 TCe Comfort to bardzo popularny samochód na polskich drogach, którego podstawowy silnik oferuje litr pojemności, 90 KM oraz 160 Nm momentu obrotowego. Ma w wyposażeniu sześciobiegową skrzynię manualną, do 100 km/h rozpędza się w 13,1 sekundy. Maksymalna prędkość, którą rozwiniecie w modelu Duster wynosi 166 km/h. I największy plus tego auta to jego spalanie, które jest na poziomie 6,2 l w cyklu mieszanym. W odmianie Comfort znajdziecie klimatyzację manualną, elektryczne szyby, podgrzewane lusterka i światła przeciwmgłowe.

Kia Stonic - tania w eksploatacji

Kia Stonic 1.2 DPI M – w bazowej wersji znajdziecie wolnossącą jednostkę DPI 1.2 litra, która oferuje 84 KM oraz 118 Nm. Osiągi są w niej przeciętne, ale za to eksploatacja znacznie tańsza. Do 100 km/h rozpędzicie się nią w 13,5 sekundy, a maksymalna prędkość oferowana przez ten model to 165 km/h. Spalanie w Kia Stonic wynosi 6,1 l w cyklu mieszanym. Nie brakuje w niej udogodnień, znajdziecie m.in. elektryczne i podgrzewane lusterka, reflektory z doświetlaniem zakrętów, elektryczne szyby i centralny zamek.

Skoda Kamiq - Twój SUV do miasta

Skoda Kamiq 1.0 TSI Active – nieco droższa od powyższych modeli (nowa w cenie około 76 tys. zł), oferuje przestronne wnętrze, jednostkę 1.0 TSI o mocy 95 KM i 175 Nm. Idealna do miejskich podróży, w cyklu mieszanym spala 5,9 l benzyny. Do 100 km/h rozpędza się w 11,1 sekundy. Ma napęd na oś przednią. Kamiq oferuje niezłą dynamikę i kulturę pracy. W podstawowej wersji znajdziecie asystentów kierowcy, ekran dotykowy, elektryczne szyby i lusterka również podgrzewane, a także relingi dachowe, klimatyzację manualną i dobre nagłośnienie, dzięki czterem głośnikom.

Najlepsze SUVy 2022 roku

Wybraliśmy dla Was najpopularniejsze w tym roku modele SUV-ów, które sprzedają się w największej ilości w naszym kraju:

Kia Sportage – to zdecydowanie najbardziej popularny SUV w tym roku. Należy do segmentu C, obecnie dostępna jest już piąta generacja tej marki. KIA proponuje Wam silniki benzynowe oraz wysokoprężne i hybrydy. Maksymalna moc zaczyna się od 115 km, a kończy na 265 KM. W podstawowej wersji znajdziecie turbodoładowany silnik benzynowy o mocy 150 KM oraz napęd na przednie koła.

Toyota RAV4 – to czwarty najlepiej sprzedający się samochód w pierwszym półroczu tego roku w Polsce. Producent w najnowszej wersji modelu oferuje wersje benzynowe i hybrydowe jednostek napędowych. Najmocniejszy silnik benzynowy ma moc 173 KM oraz 208 Nm. Do 100 km/h rozpędzicie się nim w 9,8 sekundy, a prędkość maksymalna, którą rozwiniecie na trasie to 190 km/h. Średnie spalanie wynosi około 6,9-7,4 l/100 km. Z kolei w wersji hybrydowej najmocniejsza wersja silnika oferuje moc 222 KM, prędkość maksymalną 180 km/h, rozpędzenie do setki w 8,1 s oraz średnie zużycie paliwa na poziomie 5,6-5,9 l/100 km.

Hyundai Tucson – auto oferuje moc maksymalną od 113 do 185 KM (83-136 kW), co powoduje że maksymalna prędkość zaczyna się od 176 km/h do 203 km/h. Przyspieszenie do 100 km/h zajmuje zaledwie 9,2 sekundy do 13,7 s. Średnie spalanie zaczyna się od 4,7 do 10 l/100 km. Auto przyjemne w prowadzeniu, przestronne i bardzo komfortowe. Oferuje niezłe osiągi i niską awaryjność.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia

Dane kontaktowe biura prasowegoTop 12 najlepszych SUVów w Polsce | Autoplac.pl (1)

Dziękujemy za odwiedzenie bloga Autoplac.pl, gdzie znajdziecie Państwo najnowsze informacje dotyczące motoryzacji, w tym informacje prasowe, zdjęcia, czy relacje wideo, a także historie o naszych pracownikach i naszej organizacji.

Mają Państwo pytania lub chcą nawiązać współpracę? Zapraszamy do kontaktu:

Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z [emailprotected]

Jeśli jesteś naszym klientem, prosimy o odwiedzenie strony www.yanosik.pl/kontakt

22.09.2022 Czy motocykl można wliczyć w koszty firmy? Sprawdzamy jakie możliwości ma przedsiębiorca - poradnik Autoplac Zastanawiasz się czy możesz wliczyć motocykl w koszta firmy? Sprawdziliśmy to dla Ciebie! Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się więcej! 29.02.2024 Tesla Cybertruck - co wiemy o ciężarówce od Elona Muska? Zaprezentowana światu pod koniec 2019 roku Tesla Cybertruck wzbudza niemałe emocje wśród kierowców. Auto z wyglądu przypomina pojazd kosmiczny, a jego parametry zasięgowe robią wrażenie. Sprawdźcie szczegóły auta Elona Muska i dowiedzcie się, ile pieniędzy musicie odłożyć na jego zakup! 28.09.2023 Samochód z hakiem holowniczym - dlaczego warto się nim zainteresować? Zamontowany hak holowniczy w samochodzie daje wiele możliwości. Można go wykorzystać w podróżach, pracy, a nawet w sytuacjach awaryjnych. Jednakże, trzeba wiedzieć, że nie można go zamontować samodzielnie, ze względu na przepisy i bezpieczeństwo. Sprawdźcie, dlaczego warto mieć hak w swoim aucie i jak wybrać odpowiedni model.
Top 12 najlepszych SUVów w Polsce | Autoplac.pl (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Amb. Frankie Simonis

Last Updated:

Views: 6296

Rating: 4.6 / 5 (56 voted)

Reviews: 95% of readers found this page helpful

Author information

Name: Amb. Frankie Simonis

Birthday: 1998-02-19

Address: 64841 Delmar Isle, North Wiley, OR 74073

Phone: +17844167847676

Job: Forward IT Agent

Hobby: LARPing, Kitesurfing, Sewing, Digital arts, Sand art, Gardening, Dance

Introduction: My name is Amb. Frankie Simonis, I am a hilarious, enchanting, energetic, cooperative, innocent, cute, joyous person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.